Vyroba tvrdého sýra v domácích podmínkách
Lisovaný tvrdý sýr je lahůdka, která se dá i v domácích podmínkách jednoduše vyrobit. Sýr postupně dozrává, mění chuť a barvu. Povrch sýra je nejdříve bílý a postupně přechází do typické žlutohnědé barvy. Čím déle zraje jako víno, tím získává na kvalitě. Takto upravený sýr si můžeme uchovat na delší dobu a předzásobit se na zimní období, kdy je domácího mléka nedostatek. Tvrdý sýr je vlastně mléčný konzerva, kde je mléko v podobě sýra dokonale zakonzervované a poskytuje nezapomenutelný kulinářský zážitek.
K výrobě tvrdých sýrů potřebujeme vybavení:
- Sada na výrobu sýrů
- Lis na lisování sýrů
- Sýrařská forma
- Sýrařská plachta na posltrování formy
- Podložka pod sýr
- Slaný roztok / na 1 litr převařené vody 200g soli /
Postup:
- Výroba čerstvého hrudkového sýru - nejdříve si pomocí sady na výrobu sýrů vyrobíme čerstvý hrudkový sýr, který poslouží jako základní surovina pro výrobu lisovaného sýra. Hrudku sýra necháme v plachtě okapat, po odkapání ji umístíme do sýrařské formy vystlané nožem plachtou a následuje lisování.
- Lisování sýra - sýry lisujeme ve formách, abychom ze sýra odvedli co nejvíce syrovátky a získali potřebný tvar a aby se nám co nejlépe spojily sýrové zrna. Tlak a doba lisování je dána postupem výroby jednotlivých druhů sýrů. Při lisování platí, že ze začátku zatěžujeme formu nižším tlakem a tlak postupně zvyšujeme. Sýr je třeba v průběhu lisování otáčet, obecně platí: první otočení po hodině a zátěž do 5 kg, druhé otočení po 3 hodinách a zátěž 8 až 10 kg, třetí otočení po 6 hodinách a zátěž může být až do 30 kg, záleží na velikosti sýra . Pokud používáme menší formy, tak sýr otáčíme první 3 hodiny každou půlhodinu a lisujeme přibližně 12 hodin. Při výrobě čerstvých měkkých sýrů sýřeninu ve formě nezatěžujeme, lisuje se vlastní vahou, občas ji však otočíme k dosažení požadovaného tvaru.
- Solení ve slaném nálevu - nálev si připravíme ze syrovátky / ktrerý si odložíme z výroby hrudky /, přidáme do ní na 1 litr 100-150 g soli a do hotového nálevu sýr ponoříme. Sýr necháme v nálevu 24-32 hodin a pravidelně ho jednou za 4 hodiny otáčíme.
- Zrání sýra - sýr umístíme do místnosti s teplotou kolem 12-15 ° C na mřížku, aby byl přístup vzduchu i ze spodu. Během zrání je třeba povrch sýra alespoň 1x týdně utřít hadříkem namočeným ve slaném roztoku, případně vzniklou plíseň jemně seškrábat. Po ošetření sýr otočíme. Sýr dozrává 4 měsíce a více.
Domácí tvrdý sýr vyrobený z 10 litrů kozího mléka o hmotnosti 1,2 kg po 1 měsíci zrání.
Domácí tvrdý sýr po 2 měsících zrání.
Domácí tvrdý sýr po 4 měsících zrání.